Valoda

by Legacy ID

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

    name your price

   

 • Full Digital Discography

  Get all 6 Legacy ID releases available on Bandcamp and save 15%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Introspection, Mentalist, Valoda, Anger Management, Ja Tu man esi, and Genesis. , and , .

    €6.80 EUR or more (15% OFF)

   

about

Kā tradīciju, Legacy ID ierakstījuši un laiž klajā festivāla "Bildes 2015" ietvaros izpildīto Intara Busuļa dziesmas Valoda "kaverversiju". Pašiem to veidot un izpildīt bija jautri un interesanti, ar prieku dalamies tajā ar jums. Tiem, kas to vēl nav dzirdējuši; Legacy ID versija diezgan jūtami atšķiras no oriģinālās, ceram ka būsiet patīkami pārsteigti.

credits

released February 8, 2016
Aranžija: Legacy ID
Nosaukums: Valoda
Izpildītajs: Legacy ID
Mūzikas autors: Kārlis Lācis
Vārdu autors: Kārlis Vērdiņš
Mix/Master: Agris Siksna
Vizuālais noformējums: Valta Klints un Pēteris Valdmanis
Montāža/ video apstrāde: Andis Jēkabsons

tags

license

all rights reserved

about

Legacy ID Latvia

Legacy ID is band from Latvia. Formed in February of 2013, the group consists of guitarist Artis Apinis, vocalist Andis Jekabsons, drummer Ivars Logins and bassist Andrey Nikitin.

Band is considered a progressive metal/rock band. Influenced by a wide variety of genres, Legacy ID takes the best of everything to create their distinctive sound and progressive arrangements.
... more

contact / help

Contact Legacy ID

Streaming and
Download help

Redeem code